Potrawy kuchni egipskiej

Kuchnia egipska jest bardzo smaczna i różnorodna. Enigmatycznie brzmiące nazwy mogą być trudne do rozszyfrowania, ale w potrawach Bliskiego Wschodu nie ma niczego skomplikowanego. Ich urok tkwi w prostocie. Warto też wiedzieć, że w kuchni egipskiej da się wyczuć wyraźnie wpływy żydowskie, syryjskie, greckie i tureckie. Jest to pewnego rodzaju mieszanka smaków, co czyni ją niestandardową.

Jakie są popularne dania kuchni egipskiej?

Falafel jest popularną potrawą wśród wegetarian. Ma postać kotletów przygotowywanych z ciecierzycy. W przypadku kuchni egipskiej danie jest robione z suszonego bobu. Kotlety smaży się na głębokim oleju i serwuje na śniadanie. Można na nie podać także ful medames, czyli coś w rodzaju pasty lub gulaszu na bazie bobu. Dodaje się do niego oliwę z oliwek, natkę pietruszki, cebulę. Początkowo danie było serwowane robotnikom, ale z czasem wkroczyło też na salony. Ful medames stało się popularnym przysmakiem w wielu kulturach. Każdy kraj przygotowuje danie w nieco inny sposób.

Jakich warto spróbować dań egipskich?

Jeśli komuś marzy się zjedzenie egipskiego kebaba, to powinien zamówić w restauracji cienki placek z jagnięciną lub kurczakiem oraz warzywami. Shawarma jest daniem serwowanym z sosem i pietruszką. Będzie to świetna opcja dla osób, które chcą spróbować egipskiego street foodu. Wystarczy przejść się ulicami miasta, aby natknąć się na budkę serwującą tego typu jedzenie. Z kolei Kofta jest daniem na bazie jagnięciny. Mięso grilluje się na ogniu, nadzianym na metalowy szpikulec. Podaje się je z chlebem i sałatką.

Co jedzą Egipcjanie?

Kolejną propozycją kuchni egipskiej jest mashi. Do jej przygotowania sięga się pieczone warzywa, czyli paprykę, cukinię lub bakłażana. Można również użyć liści winogron, które zostaną wypełnione farszem. Robi się go z ryżu i mięsa mielonego, po czym doprawia całość do smaku przyprawami. Nie może zabraknąć kolendry i natki pietruszki. Oczywiście obecnie możliwe jest zamówienie także wegetariańskiej wersji mashi, czyli bezmięsnej.

Świątynia Hatszepsut – opis zabytku

Egipt to popularny cel turystów z całego świata. Przyciąga nie tylko ciepłym klimatem i nadmorskimi kurortami, ale też fascynującą historią. Do czasów obecnych można podziwiać monumentalne, starożytne budowle. Jedną z nich jest Świątynia Hatszepsut.

Świątynia Hatszepsut – co warto o niej wiedzieć?

Świątynia Hatszepsut zwana jest też Świątynią Milionów Lat. Została ona zbudowana w 1479 r. p.n.e., na polecenie królowej-faraona Hatszepsut. Co ciekawe, jej budowa trwała około 15 lat. Projekt tej budowli stworzył Senenmut, czyli zaufany doradca Hatszepsut oraz jej rzekomy kochanek. Według wielu, tak naprawdę on sprawował władzę w starożytnym Egipcie, jednak nie siedział oficjalnie na tronie.

Świątynia Hatszepsut słynie z kilku kwestii. Przede wszystkim mowa tutaj o jej niepowtarzalnej architekturze, która różni się od innych starożytnych budowli w tym kraju. Okazuje się, że złożona jest z trzech poziomów, które stopniowo wznoszą się na skalistym zboczu góry. Na pierwszym z nich zlokalizowany jest dziedziniec, który otoczony jest kolumnadą. Dekorowany jest rzeźbami oraz malowidłami na ścianach. Drugi poziom zawiera natomiast monumentalne tarasy oraz galerie, które mogą pochwalić się bogatą dekoracją reliefową. Przedstawia ona sceny z życia królowej Hatszepsut. Na trzecim poziomie świątyni znajduje się sanktuarium dedykowane Hathor.

Najbardziej rozpoznawalnym elementem świątyni Hatszepsut jest zdecydowanie jej architektura teatralna. Świetnie komponuje się ona z krajobrazem górskim i nie tylko.

Świątynia w Luksorze

Świątynia Luksorska

Dla wielu podróżnych wakacje w Egipcie wiążą się nie tylko z kąpielą w morzu, ale również ze zwiedzaniem zabytków starożytnej. Popularnym miejscem wycieczek jest Luksor, miasto znane z licznych budowli, zadedykowanych dawnym bóstwom. Szczególnie godna uwagi jest Świątynia Luksorska, poświęcona Amonowi, jednemu z najważniejszych bóstw w mitologii egipskiej.

Budowę świątyni zlecił w XIV wieku p.n.e. faraon Amenchotep III, jednak jej rozbudowa trwała przez następne sto lat. Jako budulec został wykorzystany piaskowiec nubijski, specjalnie sprowadzany z południowo-zachodniej części kraju. Od budowli poprowadzono usianą sfinksami drogę długości 3 kilometrów, prowadzącą do Karnaku. Najstarszą częścią świątyni jest dziedziniec Amenchotepa, w którym utworzono sanktuarium zadedykowane tzw. Triadzie Tebańskiej. W okresie dominacji Rzymian na tych terenach, w świątyni utworzono obóz dla tamtejszej armii. W czasach wczesnochrześcijańskich budowla znów pełniła funkcję religijną, tym razem jako miejsce kultu chrześcijańskich Koptów, natomiast w XIII wieku budynek przemianowano na meczet.

Zwiedzanie Świątyni Luksorskiej

Wykupując wczasy w Egipcie w biurze podróży, możemy skorzystać z licznych wycieczek fakultatywnych. Jedna z nich wiedzie do Luksoru, w jej trakcie warto przyjrzeć się z bliska Świątyni Luksorskiej. Zwiedzanie zaczynamy od północnej strony kompleksu, przy tamtejszej bramie zobaczymy wysoki pylon zdobiony batalistycznymi reliefami, uwieczniającymi zwycięstwo Ramzesa II w bitwie pod Kadesz. Po przekroczeniu bramy, której strzegą dwa monumentalne posągi, znajdziemy się wewnątrz świątyni. W środku znajdują się liczne dziedzińce oraz kolumny, na których również uwieczniono najważniejsze wydarzenia z historii starożytnego Egiptu.

W trakcie wycieczek fakultatywnych turystom towarzyszy polskojęzyczny przewodnik, dlatego oprócz wspaniałych widoków można również poznać ciekawe informacje na temat poszczególnych elementów świątyni. Część wycieczek odbywa się wieczorową porą, wówczas świątynia oświetlona jest reflektorami, dzięki czemu prezentuje się jeszcze lepiej niż za dnia.

Świątynia Izydy na wyspie File

Świątynia Izydy

Miejsc wartych zobaczenia w Egipcie jest bardzo wiele – piramidy, Wielki Sfinks czy Dolina Królów. Jednak zwiedzanie Egiptu warto poszerzyć o jedno niezwykłe miejsce, które zachwyca pięknymi budowlami i przenosi w czasy świata starożytnego. To miejsce to świątynia Izydy na wyspie File.

Piramidy w Sakkarze

Piramida w Sakkarze

Tętniąca duchem starożytności Sakkara, położona 30 km do Kairu, na zachodnim brzegu Nilu przyciąga pasjonatów historii, którzy pragną zgłębić najskrytsze tajemnice egipskiej kultury. Miejscowość, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynie z licznych grobowców królewskich, wśród których najbardziej rozpoznawalnym jest piramida schodkowa Dżesera.

Muzeum egipskie w Kairze

Ostatnie w naszym zestawieniu miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić przyjeżdżając na wczasy do Egiptu to Muzeum Egipskie w Kairze, które mieści w swoich salach starożytne zabytki znalezione we wszystkich częściach kraju.

Świątynie w Karnaku

karnakuW górnej części Nilu na jego wschodnim brzegu w egipskiej miejscowości Karnak powstał ogromny kompleks świątynny poświęcony bóstwom tebańskim.

Dolina Królów

dolina-krolowKolejne miejsce, które powinno się znaleźć na liście każdego odwiedzającego ojczyznę faraonów to Dolina Królów, czyli potężna nekropolia położona w zachodniej części Teb.

Świątynie Abu Simbel

abu-simbelŚwiątynie Abu Simbel to jeden z największych kompleksów świątynnych świata starożytnego, jaki zachował się do dziś i stanowi pokaz potęgi państwa Ramzesa II.

Piramidy w Gizie

egipt2

Najbardziej znany na świecie kompleks piramid w Gizie obejmuje trzy grobowce Faraonów w kształcie ostrosłupa dumnie spoglądające od tysiącleci na pobliskie tereny ziemi egipskiej.