W górnej części Nilu na jego wschodnim brzegu w egipskiej miejscowości Karnak powstał ogromny kompleks świątynny poświęcony bóstwom tebańskim.
Kompleks świątynny w Karnaku – główne atrakcje
Rozmiary kompleksu świątynnego w Karnaku zachwycały ówczesny świat, a i dziś stanowi on obiekt ogromnego podziwu wśród wielu turystów z całego świata. Największą cześć tego miejsca stanowi ogromnych rozmiarów świątynia poświęcona czci boga Amona-Re, który w starożytności miał opiekować się niewidzialnym wiatrem, urodzajem oraz miał wpływać na płodność.
Świątynię Amona-Re połączono z tylko trochę mniejszymi świątyniami boga wojny o imieniu Montu oraz bogini Mut, żony Amona-Re. Całość zajęła obszar o długości 1,5km oraz o szerokości 700m. Większość świątynnych budynków powstała tu w okresie Nowego Państwa, a jej rozbudowa trwała nieprzerwanie przez 1500 lat.
Mimo zniszczeń, jakie nie ominęły kompleksu świątynnego w Karnaku turyści z całego świata mogą dziś podziwiać bajeczne budynki i posągi, które wciąż przypominają o mitycznej i legendarnej potędze ich budowniczych. Na szczególną uwagę zasługuje aleja procesyjna wiodąca do wejścia świątyni Amona, którą do dziś strzeże 40 sfinksów ustawionych po obu stronach alei.
Świątynie w Karnaku to miejsce magiczne, którego znaczenie doceniło UNESCO wpisując je w 1979r na listę światowego dziedzictwa kulturowego.