Dolina Królów

dolina-krolowKolejne miejsce, które powinno się znaleźć na liście każdego odwiedzającego ojczyznę faraonów to Dolina Królów, czyli potężna nekropolia położona w zachodniej części Teb.

Niezwykłe odkrycia w Dolinie Królów w Egipcie

Dolina Królów to miejsce przeznaczone na pochówek królów egipskich od XVIII do XX dynastii. Znajdują się tu grobowce faraonów Setiego I, Amenhotepa II, Ramzesa I, Ramzesa IV, Ramzesa V i VI, a także wielu innych bardziej i mniej znaczących władców Egiptu.

Dziwnym zrządzeniem losu do historii świata przejdzie odkrycie, którego dokonał Howard Carter 26 listopada 1922 roku. Jest to grobowiec bardzo młodego faraona, który nie zapisał się niczym specjalnym w historii starożytnego Egiptu. Grobowiec Tutanchamona to jedyne niezrabowane znalezisko tego typu. Choć udowodniono, że już w czasach starożytnych włamano się do jego środka, to jednak nie udało się rabusiom wynieść zbyt wielu rzeczy z grobu młodego faraona. To właśnie dzięki temu znalezisku współczesna nauka mogła dowiedzieć się najwięcej faktów o starożytnej egipskiej cywilizacji i jej zwyczajach. Większość ekspozycji grobowca wraz z pięknie zdobioną maską Tutanchamona, dostępne są dla turystów w Muzeum Egipskim w Kairze.

Jedną z ciekawostek, jakie towarzyszą odkryciu grobowca Tutanchamona, jest krążący mit o klątwie, która miała spaść na nieproszonych gości. Był on związany z tajemniczą śmiercią wielu uczestników odkrycia.

Dolina królów to niesamowite miejsce pełne starożytnych grobowców wydrążonych w skałach, na które składają się piękne sale i długie korytarze. Niezwykła nekropolia na pewno dostarczy wielu ciekawych przeżyć turystom, a także ukaże im twarze Egiptu, jakiego jeszcze nie widzieli poruszając się po zatłoczonych uliczkach Kairu.

Zapisz

Zapisz