Piramidy w Sakkarze

Piramida w Sakkarze

Tętniąca duchem starożytności Sakkara, położona 30 km do Kairu, na zachodnim brzegu Nilu przyciąga pasjonatów historii, którzy pragną zgłębić najskrytsze tajemnice egipskiej kultury. Miejscowość, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynie z licznych grobowców królewskich, wśród których najbardziej rozpoznawalnym jest piramida schodkowa Dżesera.

Niezwykłe piramidy w starożytnej Sakkarze

Sakkara to starożytna metropolia należąca do Memfis, która w przeszłości stanowiła miejsce pochówku królów najstarszych dynastii oraz ważnych urzędników państwowych. Miejscowość została odkryta w 1851 r. przez Augusta Mariette.

Najważniejszym obiektem na terenie Sakkary jest słynna piramida schodkowa faraona Dżesera z III dynastii, zaprojektowana przez architekta Imhopeta. Grobowiec powstał w 2650 r. p.n.e. , a jego wysokość wynosi aż 62,5 m. Piramida wchodzi w skład kompleksu, do którego należą także dziedzińce, kaplice oraz mur. Jednym z najciekawszych obiektów na terenie Sakkary jest również piramida Unisa, ostatniego władcy V dynastii, która zachowała się w nieco gorszym stanie niż grobowiec Dżesera, jednak z punktu widzenia archeologii stanowi niezwykle ważny zabytek. To tutaj odnaleziono bowiem po raz pierwszy w historii Teksty Piramid, będące zbiorem formuł religijnych mających związek z kultem osób zmarłych. Zwiedzając Sakkarę, warto też zwrócić uwagę na piramidę Tetiego, władcy z  VI dynastii. W komorze grobowej zaobserwować można Teksty Piramid. Co ciekawe archeolodzy odkryli tu resztki mumii władcy. Sakkara słynie także z piramidy Userkafa, wewnątrz której znajduje się bazaltowy sarkofag. Grobowiec został jednak w znacznej części zniszczony już w okresie panowania XXVI dynastii. Kolejne piramidy, które warto zobaczyć wybierając się do Sakkary to piramida Merenre I, władcy pochodzącego z VI dynastii (ściany jej przedsionka i komory gromowej pokrywają Teksty Piramid) oraz piramida Pepiego I, władcy z VI dynastii.

Starożytna Sakkara to doskonały kierunek dla osób zainteresowanych bogatą historią Egiptu. Zapierające dech w piersiach piramidy wywierają na turystach ogromne wrażenie. Wycieczka do Sakkary może okazać się niezwykłą podróżą w czasie, która na długo zapadnie w pamięć.

Zapisz

Zapisz

Zapisz