Świątynia w Luksorze

Świątynia Luksorska

Dla wielu podróżnych wakacje w Egipcie wiążą się nie tylko z kąpielą w morzu, ale również ze zwiedzaniem zabytków starożytnej. Popularnym miejscem wycieczek jest Luksor, miasto znane z licznych budowli, zadedykowanych dawnym bóstwom. Szczególnie godna uwagi jest Świątynia Luksorska, poświęcona Amonowi, jednemu z najważniejszych bóstw w mitologii egipskiej.

Budowę świątyni zlecił w XIV wieku p.n.e. faraon Amenchotep III, jednak jej rozbudowa trwała przez następne sto lat. Jako budulec został wykorzystany piaskowiec nubijski, specjalnie sprowadzany z południowo-zachodniej części kraju. Od budowli poprowadzono usianą sfinksami drogę długości 3 kilometrów, prowadzącą do Karnaku. Najstarszą częścią świątyni jest dziedziniec Amenchotepa, w którym utworzono sanktuarium zadedykowane tzw. Triadzie Tebańskiej. W okresie dominacji Rzymian na tych terenach, w świątyni utworzono obóz dla tamtejszej armii. W czasach wczesnochrześcijańskich budowla znów pełniła funkcję religijną, tym razem jako miejsce kultu chrześcijańskich Koptów, natomiast w XIII wieku budynek przemianowano na meczet.

Zwiedzanie Świątyni Luksorskiej

Wykupując wczasy w Egipcie w biurze podróży, możemy skorzystać z licznych wycieczek fakultatywnych. Jedna z nich wiedzie do Luksoru, w jej trakcie warto przyjrzeć się z bliska Świątyni Luksorskiej. Zwiedzanie zaczynamy od północnej strony kompleksu, przy tamtejszej bramie zobaczymy wysoki pylon zdobiony batalistycznymi reliefami, uwieczniającymi zwycięstwo Ramzesa II w bitwie pod Kadesz. Po przekroczeniu bramy, której strzegą dwa monumentalne posągi, znajdziemy się wewnątrz świątyni. W środku znajdują się liczne dziedzińce oraz kolumny, na których również uwieczniono najważniejsze wydarzenia z historii starożytnego Egiptu.

W trakcie wycieczek fakultatywnych turystom towarzyszy polskojęzyczny przewodnik, dlatego oprócz wspaniałych widoków można również poznać ciekawe informacje na temat poszczególnych elementów świątyni. Część wycieczek odbywa się wieczorową porą, wówczas świątynia oświetlona jest reflektorami, dzięki czemu prezentuje się jeszcze lepiej niż za dnia.