Kolosy Memnona

kolosy-memnona

Ten osobliwy i imponujący rozmiarami zbytek przedstawia dwie postacie, z których jedną jest Faraon Amenhotep III, którego rządy datuje się na XIV w p.n.e. Kolosy Memnona pochodzą również z tego okresu i są jedyną pozostałością po świątyni grobowej tegoż faraona.

Kolosy Memnona i ich znaczenie na przestrzeni lat

Świątynia grobowa faraona Amenhotepa III została zniszczona przez sporej siły trzęsienia ziemi oraz prawdopodobnie bardzo obfite wylewy Nilu, które dopełniły dzieła zniszczenia. Posągi wykonano z trwałych bloków skalnych kwarcytu, a waga każdego egzemplarza to około 800 ton oraz blisko 18 metrów wysokości z postumentem. Przyglądając się frontowej części posągu możemy zauważyć dwie postacie stojące po obu stronach tronu, na którym, zasiada Faraon. Z dużą dozą pewności naukowcy mogą stwierdzić, że są to postacie matki Amenhotepa, Mutemuji oraz jego żony Teji. Wg historyków starożytności oraz archeologów wywarła ona ogromny wpływ na panowanie Faraona i całej polityki ówczesnego Egiptu.

Jedna z ciekawostek dotycząca tego wspaniałego zabytku historii mówi, że po trzęsieniu ziemi jeden z kolosów każdego poranka wydawał dziwne dźwięki przypominające jęki. Starożytni Grecy odwiedzali często ten monument wierząc, że owe jęki są skargami wznoszonymi do swojej matki przez zaklętego w posągu Syna Jutrzenki pokonanego przez legendarnego Achillesa. W rzeczywistości były to prawdopodobnie dźwięki będące efektem nagrzania pomnika przez Słońce. Jak podają źródła usterka ta w czasach rzymskich została naprawiona przez Septymiusza Sewera cesarza rzymskiego, który panował na przełomie II i III stulecia n.e. Od tego momentu posąg przestał wydawać dziwne dźwięki.

Kolosy Memnona to bardzo dobrze zachowany przykład sztuki starożytnego Egiptu z okresu Nowego Państwa, co sprawia, że obowiązkowo powinien się znaleźć na trasie każdego amatora historii starożytnej.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *