Świątynia Hatszepsut – opis zabytku

Egipt to popularny cel turystów z całego świata. Przyciąga nie tylko ciepłym klimatem i nadmorskimi kurortami, ale też fascynującą historią. Do czasów obecnych można podziwiać monumentalne, starożytne budowle. Jedną z nich jest Świątynia Hatszepsut.

Świątynia Hatszepsut – co warto o niej wiedzieć?

Świątynia Hatszepsut zwana jest też Świątynią Milionów Lat. Została ona zbudowana w 1479 r. p.n.e., na polecenie królowej-faraona Hatszepsut. Co ciekawe, jej budowa trwała około 15 lat. Projekt tej budowli stworzył Senenmut, czyli zaufany doradca Hatszepsut oraz jej rzekomy kochanek. Według wielu, tak naprawdę on sprawował władzę w starożytnym Egipcie, jednak nie siedział oficjalnie na tronie.

Świątynia Hatszepsut słynie z kilku kwestii. Przede wszystkim mowa tutaj o jej niepowtarzalnej architekturze, która różni się od innych starożytnych budowli w tym kraju. Okazuje się, że złożona jest z trzech poziomów, które stopniowo wznoszą się na skalistym zboczu góry. Na pierwszym z nich zlokalizowany jest dziedziniec, który otoczony jest kolumnadą. Dekorowany jest rzeźbami oraz malowidłami na ścianach. Drugi poziom zawiera natomiast monumentalne tarasy oraz galerie, które mogą pochwalić się bogatą dekoracją reliefową. Przedstawia ona sceny z życia królowej Hatszepsut. Na trzecim poziomie świątyni znajduje się sanktuarium dedykowane Hathor.

Najbardziej rozpoznawalnym elementem świątyni Hatszepsut jest zdecydowanie jej architektura teatralna. Świetnie komponuje się ona z krajobrazem górskim i nie tylko.