Świątynia Izydy na wyspie File

Świątynia Izydy

Miejsc wartych zobaczenia w Egipcie jest bardzo wiele – piramidy, Wielki Sfinks czy Dolina Królów. Jednak zwiedzanie Egiptu warto poszerzyć o jedno niezwykłe miejsce, które zachwyca pięknymi budowlami i przenosi w czasy świata starożytnego. To miejsce to świątynia Izydy na wyspie File.

Niezwykłości wyspy File – co warto wiedzieć?

Wyspa File – położona na wysokości pierwszej katarakty na Nilu – to święte miejsce Egiptu, które nosi miano perły tego kraju. Według wierzeń starożytnych Egipcjan wyspa ta była pierwszym kawałkiem lądu, który wynurzył się z wód Chaosu. W czasach starożytnych na File znajdował się kult bogini Izydy, na część której wybudowano monumentalną świątynię. Świątynia Izydy była budowana od IV wieku przed naszą erą do II wieku naszej ery, a w skład całego kompleksu wchodziły – oprócz świątyni samej bogini – także kaplica Ozyrysa, kiosk Trajana czy portyk Oktawiana i Tyberiusza.

Świątynia Izydy – w odróżnieniu od innych świątyń ptolemejskich – charakteryzuje się dużym placem. Jej kształt i rozmieszczenie podporządkowano ukształtowaniu terenu, co sprawia, iż tradycyjna symetria starożytnych świątyń została tu nieco zachwiana. Aby wejść do wnętrza świątyni, należy przejść pomiędzy dwoma pylonami, których wysokość sięga  niemal 18 metrów.  Obie budowle są ozdobione reliefami przedstawiającymi króla Ptolemeusza XII, który zabija swoich licznych wrogów. W samym sanktuarium znajduje się naos z kryptą, a nad brzegiem Nilu można zauważyć jedną z najlepiej zachowanych budowli, czyli pawilon Trajana.

Świątynia Izydy to jedno z najpiękniejszych miejsc w Egipcie. W 1979 roku cały kompleks budowli został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowanie tamy w Asuanie spowodowało nieprzewidziane okoliczności – wody Nilu uległy spiętrzeniu, na skutek czego wyspa File wielokrotnie w ciągu roku ulega zatopieniu. Aby zapobiec zniszczeniu unikatowego zabytku, postanowiono przenieść świątynię Izydy na wyspę Agilkia, oddaloną o około 500 metrów od wyspy File. W ten sposób uratowano przed niszczycielskimi wodami rzeki jeden z najcenniejszych zabytków starożytnego świata.

Zapisz

Zapisz

Zapisz