Przyroda w Egipcie

Przyroda w Egipcie

Egipt to kraj, którego historia znacząco wpłynęła na całą ludzkość. Do dziś podróżnicy bardzo chętnie odwiedzają ten zakątek świata zwabieni tajemnicą i niezwykłymi zabytkami. Lecz oprócz tworów dokonanych przez człowieka czeka tutaj także wiele miejsc, które zachwycają swoją dziewiczą naturą. Mowa tutaj o atrakcjach przyrodniczych Egiptu, czyli popularnych parkach oraz rezerwatach.

Jakie atrakcje przyrodnicze czekają na podróżnych w Egipcie?

Egipt posiada ponad 20 parków narodowych oraz rezerwatów, które mają chronić wszystko to, co delikatne i cenne w ekosystemie tego kraju. Wśród owych skarbów znajdują się chociażby niezwykłe pustynne krajobrazy, wydmy przybrzeżne, wielobarwne rafy koralowe, czy góry Syjonu.

Niesamowitym miejscem jest niewątpliwie Park Biała Pustynia, który znajduje się w oazie Farfara, a dokładnie na Pustyni Zachodniej. Skały są tu biało-kremowe, a formacje w wielu różnych kształtach. To skalista pustynia, która zachwyca także gorącymi źródłami.

Najstarszym parkiem narodowym jest zaś Park Narodowy Ras Muhammad. Można go odnaleźć u wybrzeży Morza Czerwonego, w miejscu gdzie zbiega się Zatoka Sueska z Zatoką Akaba. Park ten powstał w 1983 roku i zachwyca rafami koralowymi (można w wyznaczonych zakątkach nurkować), ponad tysiącem gatunków ryb oraz pięknym wybrzeżem.

Równie ciekawy jest Park Narodowy Św. Katarzyny, który ulokowany jest w południowej części półwyspu Synaj. Tu z kolei można podziwiać ekosystem górski oraz ogromną mnogość roślin, ssaków i gadów. To, co zachwyca, to także punkty widokowe, z których można podziwiać niezwykłe krajobrazy rozciągające się z różnych stron. Znajduje się tu również biblijna góra Synaj oraz najwyższy szczyt Egiptu, czyli Góra Św. Katarzyny.

Niezwykle bajeczny jest także Rezerwat Dzikiej Przyrody Ras Abu Gallum. To, co zachwyca w tym zakątku świata to jego malowniczość, rafa koralowa oraz lasy namorzynowe. Rezerwat ten można odnaleźć około 6 kilometrów od miasta Dahab, w północno-wschodniej części półwyspu Synaj.

Co jeszcze…

To oczywiście tylko niektóre z miejsc, które czekają w Egipcie. Wśród wartych uwagi jest jeszcze Rezerwat morski Nabg czy Rezerwat Skamieniały Las Maadi. Ten ostatni to przede wszystkim wysokie wydmy, akacje oraz pozostałości po lesie, który wznosił się tutaj aż 35 milionów lat temu. Mnóstwo tu dzikich zwierząt, a miłośnicy nurkowania znajdą tu zakątki specjalnie do tego przeznaczone.

Egipt to mnogość parków i rezerwatów przyrody. Prócz raf koralowych czy lasów chronią one także jaskinie, wyspy na Nilu czy ekosystemy jezior. Każdy z nich jest nieco inny, lecz równie zachwycający.