Świątynie Abu Simbel

abu-simbelŚwiątynie Abu Simbel to jeden z największych kompleksów świątynnych świata starożytnego, jaki zachował się do dziś i stanowi pokaz potęgi państwa Ramzesa II.

Historia i atrakcje kompleksu świątynnego Abu Simbel

Świątynie Abu Simbel pierwotnie zbudowano nad wodami Nilu, jednak z powodu potrzeby budowy tamy i utworzenia jeziora Nesera, zdecydowano się na przeniesienie całego kompleksu świątynnego ponad lustro wody jeziora około 65m wyżej od jego pierwotnego położenia. Tak skomplikowana operacja mająca na celu ochronę dziedzictwa faraonów została przeprowadzona przy współpracy rządu egipskiego i organizacji UNESCO w latach 1964-1968. Ciekawostką dla polskich turystów może być fakt, że kierownikiem całego przedsięwzięcia z nadania UNESCO był polski archeolog Kazimierz Michałowski, twórca polskiej archeologii śródziemnomorskiej, którego popiersie od 2007 roku stoi w Muzeum Egipskim w Kairze. Koszt całej operacji wynosił bagatela 36 milionów dolarów.

Większa świątynia w Abu Simbel została wzniesiona ku chwale bogów słońca Amun-Re oraz Re-Chorachte, a także opiekunowi sztuki i rzemiosła Ptahowi, który w mitologii egipskiej był również bogiem stwórcą. Charakterystycznym elementem wielkiej świątyni jest potężne wejście, którego strzegą ogromne posągi Ramzesa II. Miały one sprawiać wrażenie potęgi i wielkości Egiptu wśród przybyszy z Nubii. Główna sala świątyni jest ozdobiona przez wyjątkowe reliefy, czyli płaskorzeźby upamiętniające bitwę Ramzesa II pod Kadesz przeciwko wojskom hetyckim.

Druga mniejsza świątynia była poświęcona bóstwu piękna i miłości Hathor oraz jego królowej i żonie Nefertari. Jej pozycję na dworze i szacunek Faraona do jej osoby podkreślają posągi, które stworzono w podobnej wysokości jak te przedstawiające postać Ramzesa II.

Ciekawostką dla Turystów może okazać się fakt związany z posągami chroniącymi wejścia do wielkiej świątyni. Otóż dwa razy w roku w lutym i w październiku wschodzące słońce oświetla posągi Ramzesa II, Amun-Re i Re-Chorachte praktycznie w jednym momencie, zostawiając zawsze w cieniu postać boga ciemności Ptaha. Zjawisko to udało się zachować archeologom i budowniczym przenoszącym wyżej świątynię. Jednak dziś zachodzi ono z przesunięciem jednego dnia.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz