Piramidy w Gizie

egipt2

Najbardziej znany na świecie kompleks piramid w Gizie obejmuje trzy grobowce Faraonów w kształcie ostrosłupa dumnie spoglądające od tysiącleci na pobliskie tereny ziemi egipskiej.

Piramidy w Gizie – symbol kraju faraonów

Największą z piramid w Gizie jest monumentalna piramida Cheopsa, która już w starożytności została uznana za jeden z siedmiu cudów świata. Jej powstanie datuje się na rok 2560 przed narodzeniem Chrystusa, a naukowcy twierdzą, że w momencie jej powstania bok podstawy wynosił 230m długości, a wysokość sięgała 147m. Dziś, głównie za sprawą erozji wysokość piramidy Cheopsa sięga 138m.

Drugą, co do wielkości piramidą kompleksu jest grobowiec Faraona Chefrena czwartego z kolei Faraona ze starożytnej IV dynastii władców Egiptu. Archeolodzy wysuwają również tezy, że był on budowniczym wielkiego Sfinksa leżącego w pobliżu tej piramidy, a twarz znanego na całym świecie posągu jest przypisywana właśnie temu władcy. Warto dodać, że Sfinks jest pierwszą znaną historii monumentalną rzeźbą powstałą za sprawą sztuki egipskiej.

Trzecią i najmniejszą piramidą starożytnego kompleksu w Gizie jest licząca zaledwie 65 metrów piramida Myrekinosa, która wyróżnia się na tle swoich dwóch sióstr najlepiej zachowanym wnętrzem. Mimo setek lat, wielu zawirowań historycznych, a nawet grabieży wielu piramid, ten monument zachował wiele oryginalnych elementów z czasów jej powstania.

Piramidy w Gizie to murowany punkt programu każdej wycieczki do Egiptu. Każdy, kto wybiera się tu na wakacje powinien zobaczyć to tajemnicze miejsce, które fascynuje ludzi od kilku tysięcy lat.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *