Najbardziej znany na świecie kompleks piramid w Gizie obejmuje trzy grobowce Faraonów w kształcie ostrosłupa dumnie spoglądające od tysiącleci na pobliskie tereny ziemi egipskiej.
Piramidy w Gizie – symbol kraju faraonów
Największą z piramid w Gizie jest monumentalna piramida Cheopsa, która już w starożytności została uznana za jeden z siedmiu cudów świata. Jej powstanie datuje się na rok 2560 przed narodzeniem Chrystusa, a naukowcy twierdzą, że w momencie jej powstania bok podstawy wynosił 230m długości, a wysokość sięgała 147m. Dziś, głównie za sprawą erozji wysokość piramidy Cheopsa sięga 138m.
Drugą, co do wielkości piramidą kompleksu jest grobowiec Faraona Chefrena czwartego z kolei Faraona ze starożytnej IV dynastii władców Egiptu. Archeolodzy wysuwają również tezy, że był on budowniczym wielkiego Sfinksa leżącego w pobliżu tej piramidy, a twarz znanego na całym świecie posągu jest przypisywana właśnie temu władcy. Warto dodać, że Sfinks jest pierwszą znaną historii monumentalną rzeźbą powstałą za sprawą sztuki egipskiej.
Trzecią i najmniejszą piramidą starożytnego kompleksu w Gizie jest licząca zaledwie 65 metrów piramida Myrekinosa, która wyróżnia się na tle swoich dwóch sióstr najlepiej zachowanym wnętrzem. Mimo setek lat, wielu zawirowań historycznych, a nawet grabieży wielu piramid, ten monument zachował wiele oryginalnych elementów z czasów jej powstania.
Piramidy w Gizie to murowany punkt programu każdej wycieczki do Egiptu. Każdy, kto wybiera się tu na wakacje powinien zobaczyć to tajemnicze miejsce, które fascynuje ludzi od kilku tysięcy lat.